• Temperatura, klimatyzacja, chłodnictwo, wentylacja, rekuperacja.

Wentylator czy klimatyzator?

Zbyt wysoka temperatura, zarówno w domu, jak i w miejscu pracy, znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Temperatura przekraczająca wewnątrz 26-28 stopni Celsjusza w miesiącach letnich to moment, w którym warto pomyśleć o urządzeniu klimatyzującym lub wentylującym. Jaka jest różnica między tymi dwoma procesami i czy działają one w zastępstwie?

Wentylacja za pomocą urządzenia przeznaczonego do tego celu, zwanego potocznie wiatrakiem, polega na przyspieszeniu obiegu powietrza, która znacznie mniej się nagrzewa. Dzięki temu, temperatura w pomieszczeniu jest odczuwalna jako niższa, znika również uczucie „duchoty” i braku świeżego powietrza. Wentylator dobrze sprawdza się w przypadku przestrzeni, które nie nagrzewają się mocno i szybko, a także wtedy, kiedy temperatura nie jest aż tak wysoka. Używanie wentylacji wskazane jest także wśród osób wrażliwych na działanie klimatyzacji. Wentylatory posiadają czasem funkcję nawilżania powietrza. Wentylatory występują najczęściej w formie wiatraków stojących, biurkowych, kolumnowych, wiszących czy sufitowych. Ich zaletą jest różnorodność, umożliwiająca dopasowanie do każdego wnętrza oraz przystępny koszt zakupu.

Klimatyzator to urządzenie do zadań specjalnych w obliczu upałów i zbyt wysokiej temperatury. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mechanizmów, ale ich generalna zasada polega na pochłaniania powietrza z pomieszczenia i wypuszczaniu go w znacznie niższej temperaturze po zastosowaniu chłodzenia kostkami lodu, wodą lub freonem. W szerokiej gamie produktów można wyróżnić klimatyzatory stałe lub przenośne. W przypadku tych pierwszych – montaż jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga umieszczenia jednej części na zewnątrz budynku. Klimatyzator dobrze sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, które szybko ulegają nagrzaniu i tak samo szybko – można je schłodzić. Poradzi sobie również z dużymi przestrzeniami, jednak wydajność mobilnych urządzeń w takiej sytuacji jest ograniczona. Skutkiem ubocznym klimatyzacji jest wysuszanie powietrza.

Kategorie : Poradniki


0 Komentarzy

Napisz odpowiedź

20 − 7 =

Chłodnictwo & Klimatyzacja na FB

Jak oszczędzać gaz na ogrzewaniu CO?

Rekuperacja – jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi

Klimatyzacja.pl na FB