• Temperatura, klimatyzacja, chłodnictwo, wentylacja, rekuperacja.

Rodzaje ogrzewań mieszkań w Polsce

Okres zimowy ponownie zmusza wielu inwestorów do wyboru instalacji grzewczej do swoich obiektów. Występuje obecnie wiele instalacji grzewczych opalanych tradycyjnym opałem. Jednak coraz częściej stosowane są systemy oparte na innych bardziej przyjaznych użytkownikowi urządzeniach.

Tradycyjne kotły centralnego ogrzewania

Rozpowszechnienie takich urządzeń wynika z ich dostępności na rynku. Mogą one być opalane drewnem lub węglem. W tym wypadku czynnikiem grzewczym jest woda, która krąży po instalacji. Cały system składa się z grzejników emitujących ciepło i zabezpieczeń przed skokami ciśnienia wewnątrz instalacji. Układ wymaga stałej kontroli temperatury.

Z wydajnością takich rozwiązań jest różnie, ponieważ parametry te zależą od rozwiązań technologicznych zastosowanych w urządzeniu grzewczym. Obecnie problemem są normy jakości spalin i zwiększenie restrykcji dla stosowania złej jakości paliwa.

Kotły takie przez stosowanie otwartego ognia mogą prowadzić do zadymiania pomieszczeń. Sam proces spalania jest wrażliwy na skoki ciśnienia i zmiany siły ciągu w kominie dymowym.

Rozwiązania oparte na oleju i paliwach ekologicznych

Kolejnym modelem instalacji grzewczych są piece olejowe oraz te posiadające możliwość spalania pelletu. Rozwiązania te mogą być automatyczne i nie absorbują czasu użytkownika. Lepsza kontrola nad procesem spalania i osiąganą temperaturą sprawiają, że wzrasta poziom bezpieczeństwa. Nadal jednak w instalacji czynnikiem grzewczym jest woda, co też wpływa na efektywność procesu spalania.

W ten sposób można również stosować czujniki i regulatory sterujące pracą pieca. Urządzenie samo dobierze parametry, aby osiągnąć minimalną temperaturę dla wybranych pomieszczeń. Przy zastosowaniu takich kotłów grzewczych nie ma problemu z uciążliwym przygotowywaniem opału.

Ekologiczne ogrzewanie z użyciem prądu

Poprawa efektywności i wygoda użytkowania to jedne z zalet ogrzewania elektrycznego. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania wykorzystujące takie źródło energii do tworzenia ciepła. Jednym z nich są piece centralnego ogrzewania podgrzewające wodę w grzejnikach za pomocą energii elektrycznej. Taki system ogrzewania nie emituje spalin i może być montowany w dowolnym budynku. Należy zwrócić uwagę na efektywność pracy takiej instalacji.

Drugim modelem, gdzie stosowane jest ogrzewanie elektryczne to listwy grzejne lub elektryczne promienniki. Takie urządzenia generują ciepło w miejscu wybranym przez klienta. Pozwala to na ogrzewanie wybranych stref bez kosztów przesyłu czynnika grzewczego w rurach. Warto sprawdzić możliwości, jakie daje ogrzewanie elektryczne kalkulator którego umieszczony na stronie producenta takich wyrobów pozwoli na dbanie odpowiednich urządzeń do wielkości obiektu.

Występuje kilka wariantów ogrzewania obiektów. Warto sprawdzić, jakie mają możliwości oraz czy będą odpowiednie dla konkretnego projektu budowlanego. To pozwoli zwiększyć wygodę użytkowania i ogrzania obiektu. Wybór rozwiązania należy poprzedzić opinią osób zajmujących się instalacjami grzewczymi. Więcej na temat tego rodzaju ogrzewania można przeczytać na https://www.najtanszeogrzewanie.pl/.

Kategorie : Poradniki


0 Komentarzy

Napisz odpowiedź

pięć + siedemnaście =

Chłodnictwo & Klimatyzacja na FB

Jak oszczędzać gaz na ogrzewaniu CO?

Rekuperacja – jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi

Klimatyzacja.pl na FB