• Temperatura, klimatyzacja, chłodnictwo, wentylacja, rekuperacja.

Optymalna wilgotność i temperatura powietrza w domu

Dla samopoczucia, zdrowia i dobrego funkcjonowania duże znaczenie ma temperatura powietrza. Nie może być ani za ciepło, ani za chłodno. Równie istotne znaczenie ma wilgotność. Warto mieć to na uwadze, szczególnie w tych okresach, kiedy z przyczyn obiektywnych czynniki te z reguły są niekorzystne dla człowieka.

Optymalna temperatura powietrza w mieszkaniu to przedział od 20 do 22 stopni Celsjusza. Temperatura w sypialni, idealna do snu, to 18 st. C. Wartości te bywają przekraczane latem przy upałach i zimą. Latem temperatura wewnątrz może być znacznie wyższa. Dlatego warto kupić klimatyzator albo w inny sposób zadbać o jej obniżenie. Pomocne jest już nawet zasunięcie zasłon czy rolet na czas mocniejszego grzania słońca, choć nie będą to jeszcze idealne warunki. Zimą temperatura może być zbyt niska, kiedy za słabo ogrzewa się budynek. Zdarza się także dosyć często, że zakres temperatur przekraczany jest w drugą stronę. Niekiedy zbyt mocno podgrzewa się powietrze w domu. Nie jest to zdrowe.

O ile jeszcze na odpowiednią temperaturę zwraca się zwykle uwagę, to na wilgotność nie zawsze. Ma ona jednak takie samo znaczenia dla poczucia komfortu i dla zdrowia. Także musi być optymalna. Wilgotność pomieszczeń, przy której ma się dobre samopoczucie, to od 40 do 60 procent. Przy zbyt dużej suchości powietrza pojawia się problem z wysuszoną śluzówką nosa, obniża się odporność, a skóra staje się przesuszona. Nadmiar wilgoci natomiast to idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, czyli także do pojawienia się różnych problemów zdrowotnych, które są wynikiem ich działania. Poza tym przy dłuższym zawilgoceniu pojawia się nieprzyjemny zapach.

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności staje się problemem w sezonie grzewczym. Wtedy potrafi ona obniżyć się do poziomu 30 procent czy nawet być jeszcze niższa. Powietrze w domu jest ciepłe, ale bardzo suche. Pomóc przy tym problemie mogą różnego rodzaju nawilżacze powietrza. Stosując je, trzeba zadbać o ich czystość. Problem zbytniego zawilgocenia może być wynikiem słabej wentylacji pomieszczeń.0 Komentarzy

Napisz odpowiedź

pięć × pięć =

Chłodnictwo & Klimatyzacja na FB

Jak oszczędzać gaz na ogrzewaniu CO?

Rekuperacja – jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi

Klimatyzacja.pl na FB