• Temperatura, klimatyzacja, chłodnictwo, wentylacja, rekuperacja.

Maksymalna i minimalna temperatura w jakiej może wytrzymać człowiek

Człowiek potrafi się dostosować do każdych warunków. Wpływają one jednak na jego ogólne funkcjonowanie. Stąd też cały szereg zaleceń temperaturowych tyczących się miejsc codziennej pracy. Ile jesteśmy w stanie wytrzymać oraz jaką temperaturę powinien zapewnić nam pracodawca?

Ekstremalne warunki dostępne nie na co dzień…

Okazuje się, że krótkotrwale – nasze osiągnięcia są imponujące. Potrafimy przystosować się do temperatur rzędu -160 stopni Celsjusza czy też nawet ponad 200 powyżej zera. Nie są to jednak warunki, w jakich ciało poradzi sobie przez długi czas (więcej niż kilka minut). Dlatego też owe ,,osiągnięcia” należy traktować bardziej w kategorii ciekawostek. Niskie temperatury znajdziemy w komorze do krioterapii, wysokie chociażby w saunie.

Codzienna praca wymaga efektywności. Koncentracja to cecha wrodzona, jednak warunki otoczenia wpływają na jej ogólny, dostępny dla nas poziom. Stąd też minimalne zalecenia dla ciągłych prac biurowych oraz fizycznych (kolejno 18 i 14 stopni Celsjusza, chociaż istnieją wyjątki). Okazuje się, że nie ustalono górnych granic temperatury. Naukowcy dowiedli jednak, że jej zbyt wysoka wartość również przeszkadza w skupieniu myśli. Wiąże się to ze zmniejszoną efektywnością działań.

Klimatyzacja wybawieniem ludzkości?

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne gwarantują odpowiednią temperaturę pracy. Potrafią dostosować ją z dokładnością do jednego stopnia Celsjusza. To wysoka wygoda przy biurowym systemie. Pracownikom umysłowym przy sprawnej klimatyzacji nie grożą chwile dekoncentracji. Jeżeli już się pojawią, będą miały pobudki innej natury (nie temperaturowej).

Warto wspomnieć o możliwościach nowoczesnych systemów. Nie będą one tylko chłodziły, ale również dogrzewały pomieszczenia. Takie zabiegi umożliwiają specjalne klimatyzatory, coraz szerzej dostępne na rynku. Metoda ,,ocieplania” pomieszczeń przydaje się zwłaszcza późną jesienią i wczesną wiosną. Wtedy też klimatyzator pełni funkcję pompy ciepła. Naturalnie, metody tej nie stosuje się przy bardzo niskich temperaturach, ze względu na małą sprawność konwersji oraz duże ryzyko awarii systemu.0 Komentarzy

Napisz odpowiedź

dziewięć + 8 =

Chłodnictwo & Klimatyzacja na FB

Jak oszczędzać gaz na ogrzewaniu CO?

Rekuperacja – jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi

Klimatyzacja.pl na FB