• Temperatura, klimatyzacja, chłodnictwo, wentylacja, rekuperacja.

Instalacje sanitarne – czym są i jakie działania w ramach nich należy podjąć?

Zaopatrzenie budynku w media jest kwestią absolutnie podstawową, a za obecność większości z nich odpowiadają tzw. instalacje sanitarne. Nazwa ta obejmuje wewnętrzne i zewnętrzne elementy budowlane, dzięki którym doprowadzane są woda, gaz czy powietrze. Jakie są rodzaje instalacji i jakie działania związane z nimi należy podjąć? Odpowiedzi zamieszczamy w dalszej części artykułu.

Rodzaje i funkcje instalacji sanitarnych

Instalacje sanitarne to kluczowe zespoły instalacyjne w każdym budynku – bez względu na jego przeznaczenie. W przypadku budynków mieszkalnych i przemysłowych trudno przecenić zapewniany przez nie dostęp do bieżącej wody, czy też odpowiednią temperaturę i jakość powietrza w ich wnętrzach. Niewidoczne, gdy działają poprawnie – aż nazbyt zauważalne w przypadku ich awarii. Ich odpowiednie zaplanowanie i bezbłędne przeprowadzenie montażu jest warunkiem koniecznym komfortowego użytkowania budynków. Podstawowe typy instalacji to:

– wodno-kanalizacyjna

– grzewcza

– wentylacyjna

Instalacja wodno-kanalizacyjna to połączenie dwóch osobnych systemów. Wodny odpowiada za doprowadzenie wody (ciepłej i zimnej) do obiektu (punktów poboru), która służy takim celom jak mycie, gotowanie, podlewanie i pranie. Układ tworzą elementy jak m.in. przewody, armatura i urządzenia. Kanalizacja pozwala na odprowadzenie wody zużytej oraz nieczystości poprzez połączony z sobą system m.in. rur, korytek i kolektorów, za pośrednictwem przyborów sanitarnych, jak np. zlewozmywaki, umywalki, wanny, toalety. Ścieki spływają najpierw do pionów, a później do poziomów kanalizacyjnych, by następnie poprzez przewód zbiorczy trafić do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej (może to być też szambo lub przydomowa oczyszczalnia). To w jaki sposób będą wykonane obie instalacje może zależeć od sprawdzonego fachowca na rynku, np. firmy http://www.hmi.info.pl/.

System grzewczy należy do najbardziej skomplikowanych we współczesnym budownictwie. Trudność ta wynika z wielu elementów, z których się składa, ale także z mnogości dostępnych technologii doprowadzania ciepła do pomieszczeń. Efektywnym i powszechnie stosowanym dziś rozwiązaniem jest centralne ogrzewanie (CO), gdzie ciepło z jednego pomieszczenia dystrybuowane jest systemem rur do kolejnych grzejników i pokojów. Najczęściej spotykanymi są modele nadmuchowe, konwekcyjne, radiacyjne, a także ogrzewanie gazowe w Szczecinie. Skuteczność poszczególnych rozwiązań (pompy ciepła, kotły kondensacyjne, kotły na paliwa stałe) zależy od powierzchni pomieszczeń i oczekiwanej średniej temperatury powietrza w nich panującej, a dodatkowo różnią się one ceną instalacji.

Komplementarna wobec systemu grzewczego jest instalacja wentylacji, umożliwiająca odprowadzenie szkodliwych oparów czy dymu z budynku, oraz doprowadzanie do niego świeżego powietrza z zewnątrz. Wentylacja w Szczecinie odgrywa kluczową rolę w przypadku awarii i nieszczelności urządzeń na gaz, pożaru i innych zdarzeń zagrażających przebywającym w budynku osobom. Instalacje sanitarne, choć składają się z kilku wieloelementowych systemów, traktować należy jako złożoną całość. Gwarancją poprawnego wykonania montażu, w oparciu o spójny projekt jest skorzystanie z usług doświadczonych profesjonalistów w tej dziedzinie.

Kategorie : Poradniki


0 Komentarzy

Napisz odpowiedź

trzy × 1 =

Chłodnictwo & Klimatyzacja na FB

Jak oszczędzać gaz na ogrzewaniu CO?

Rekuperacja – jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi

Klimatyzacja.pl na FB