• Temperatura, klimatyzacja, chłodnictwo, wentylacja, rekuperacja.

Czym się kierować przy zakupie klimatyzatora?

Klimatyzatory stały się ulubionymi urządzeniami ludzi. Pozwalają na poczucie chłodu w upalne dni, ale również w świetny sposób regulują temperaturę. Nawilżają powietrze, docieplają pomieszczenia w okresie jesiennym…Zdaje się, że ich możliwości są nieograniczone. Czym zatem kierować się przy wyborze klimatyzatora domowego?

Użytek własny

Każdy klimatyzator posiada odpowiednią moc. Wpływa ona na ogólną wydajność systemu, który gwarantuje zapewnienie komfortowych warunków dla pomieszczenia. No właśnie, rozmiary pomieszczenia są tutaj kluczowe. Nie ma sensu kupowanie dużego klimatyzatora o astronomicznie wysokiej mocy, gdy potrzebujemy chłodu w małym lokalu użytkowym. Kluczową rolę odgrywa również usytuowanie naszego sprzętu. Z racji ogólnej cyrkulacji powietrza, klimatyzator powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości. Zaleca się również, aby nie wieszać go nad oknem oraz drzwiami (możliwe przeciągi psujące odczyt czujników). Jak zatem widać, inwestycję tego typu trzeba odpowiednio zaplanować.

Producent i gwarancja

To sprawa bagatelizowana, ale niezwykle ważna. Każdy klimatyzator posiada indywidualne warunki gwarancyjne. Europejski system daje nam 2 lata pewności. Producenci wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom i potrafią ten czas skutecznie wydłużyć. Z reguły droższy sprzęt, posiada lepszą ochronę. Dodając do tego jakość komponentów, możemy dojść do konkretnych wniosków. Wybierajmy produkty przynajmniej ze średniej półki. Tak, aby zminimalizować koszty eksploatacyjne. Niestety czasami w ogóle o nich zapominamy…

Serwis i montaż

Przed zakupem klimatyzatora, koniecznie przekalkulujmy nasze plany. Montaż systemu to dodatkowy koszt, którego nie bierzemy pod uwagę. Co więcej, klimatyzator powinien podlegać okresowym badaniom. Sprawdza się szczelność systemu, poziom płynu chłodniczego oraz ogólnie instalację. Bez badań, gwarancja nie jest ważna. Pamiętajmy o tym i doliczajmy owe wydatki do naszego przyszłego budżetu. Na pewno w pewnym stopniu odbiją się na naszych finansach.

Czy klimatyzacja jest nam potrzebna?

Klimatyzacja to spora ulga, ale również zobowiązanie. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zadać sobie tytułowe pytanie. Komfort może być duży, ale występować krótko. Nie do każdego pomieszczenia wymaga się również klimatyzacji. Przy korzystnym położeniu (strona słoneczna ranem), nie potrzebujemy dodatkowego źródła chłodu.

Jeżeli jednak chcemy zainwestować w klimatyzator albo mamy taką potrzebę, wybierajmy mądrze. Zwracajmy uwagę na moc jednostki, jej rozmiar, koszty eksploatacyjne oraz warunki gwarancyjne. Wszystko to składa się w całość, jakim będzie przyszły, udany zakup.

Kategorie : Poradniki


0 Komentarzy

Napisz odpowiedź

pięć × pięć =

Chłodnictwo & Klimatyzacja na FB

Jak oszczędzać gaz na ogrzewaniu CO?

Rekuperacja – jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi

Klimatyzacja.pl na FB